Tusz Na Rękach

Tusz Na Rękach

Artist

Tusz Na Rękach, właściwie Jakub Witek (ur. 19 listopada 1983) – reżyser filmów dokumentalnych, podróżnik, autor książek i piosenek oraz kiedyś raper.

Wychowany w kieleckim centrum miasta. Swoją przygodę z rapem zaczynał w 1997r. zakładając swój pierwszy skład – “Introkreacja” i nagrywając z nim debiutancki nielegal. Na przełomie 1999/2000, spontanicznie powstał projekt T.2.P.4 w skład którego wchodził: Sajmon, sp. Oskar oraz Moyra. Po nagraniu płyty “Za..Istnienie” i tragicznej śmierci Oskara zespól zmienił nazwę na “Pryzmat” i nagrał kilka nielegali w latach 2001-2003 m.in: “Sua Sponte”, “Muzyka Złości”, “Za Linią Frontu” i “Bezsenne Noce vol.1”,które w śladowych ilościach rozeszły się po mieście. W 2004r. Kuba założył wytwórnię “Brudne Poludnie” i razem z Sajmonem, nagrali pierwszą legalną płytę p.t. “Za Linią Frontu”. Kolejnym ważnym wydarzeniem było uczestnictwo w projekcie “Muzyka Miasta”, łączącym rap z jazzem granym na żywych instrumentach oraz kilka koncertów m.in. w legendarnym klubie “Remont” w Warszawie. 2005r. to nawiązywanie nowych kontaktów, współpraca przy tworzeniu płyt innych wykonawców i początek prac nad powstaniem pierwszego solowego materiału p.t. “Za Oknem Chłodno”.

Szerzej jednak swoją obecność zaznaczył dopiero w ubiegłym roku albumem “Get Fejm Or Die Tryin” wydanym pod ksywą Tusz Na Rękach z grupą producencką Voskovy.

W swoim debiucie filmowym pokazał Polakom jak w krainie lodu i ognia radzą sobie ich rodacy i czemu nie wracają do domu – od tego czasu ich liczba na wyspie wzrosła trzykrotnie. Spędził prawie dwa lata na archipelagu Wysp Owczych przemierzając liczne górskie szlaki oraz poznając historię i tradycję jego mieszkańców. Efektem tych pobytów są dwa filmy dokumentalne, serial oraz książka. Wziął udział w dwóch ekspedycjach naukowych na Spitsbergen gdzie dokumentował topniejące lodowce, pracę naukowców i unikał bliskich spotkań z niedźwiedziami polarnymi. Na Grenlandii nakręcił film o Adamie, polaku, którego do Sisimiut wysłała miłość. Aktualnie wraz z Dagą Bożek pracuje nad filmem opowiadającym mało znaną historię kobiet na pierwszych polskich wyprawach naukowych do Arktyki i Antarktyki.„Polarniczki” powstają w koprodukcji z Wytwórnią filmów Oświatowych w Łodzi, a zdjęcia do filmu kręcone są w Polsce, na Spitsbergenie i na Antarktydzie.

Jego filmy pokazywane były na festiwalach filmowych na całym świecie oraz wspierane lub promowane przez m.in. National Geographic, Greenpeace, Polską Akademię Nauk, TVN24, linie lotnicze LOT i wiele innych.